Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bebeklerin ilk 6 ayının sonuna kadar sadece anne sütü ile, 6. aydan sonra da ek besinlerle birlikte iki yaşına kadar emzirmesinin sürdürülmesini önermektedir.

Anne sütü bebeklik döneminde büyümeyi ve bağışıklık gelişimini destekleyen çok önemli besin ögeleri ve biyoaktif bileşenler sağlar.

Anne sütü; sindirimi kolay, her zaman taze, temiz ve bebek için en uygun miktar ve kalitede besin maddeleri içeren tek besin kaynağıdır. Anne sütü, besleyici özelliklerine ek olarak bebeğin sağlığını koruyucu yararlı etkilere sahiptir.

Anne sütünün içeriği bebeğin yaşına ve durumuna göre değişiklik göstermektedir. Yaşama sağlıklı başlamanın anahtarı olan anne sütünden her bebeğin yararlanması önemlidir.

Referanslar:

 1. World Health Organization, UNICEF. (2018). Capture The Moment- Early initation of breastfeeding: The best start of every newborn. New York: WHO, UNICEF; 8-12.
 2. Lyons, K.E., Ryan, C.A., Dempsey, E.M., Ross, R.P., Stanton, C. (2020). Breast Milk, a Source of Beneficial Microbes and Associated Benefits for Infant Health. Nutrients. 12(4):1039.
 3. Oktay, Ö., Coşkun, A. M., & Bostancı, S. (2018). Anne sütü mucize olmaya devam ediyor. Türkiye Klinikleri Hemşirelik Bilimleri Dergisi10(3), 228-237.

Bebeğinizin İlk Aşısı: Kolostrum

Doğumdan sonra ilk 5 günde salgılanan süte kolostrum denir.1 Sarımsı renktedir ve az miktarda salgılanır.2 Kolostrumda, olgun (matür) süte oranla daha fazla bulunan antienfektif ögeler bebeği ilk birkaç gün içerisinde enfeksiyonlardan korumaktadır. 1

Ayrıca kolostrum bebeği dış ortamdan gelecek mikroplara karşı da korur. Enfeksiyon ve alerjiden koruyan bileşenler bakımından zengindir. 1

Kolostrum bebeğiniz için oldukça önemlidir.

Referanslar:

 1. Uraş, N. (2017). Anne sütünün oluşumu ve içeriği. Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Dergisi2(2), 130-153.
 2. Bilgen, H., Kültürsay, N., & Türkyılmaz, C. (2018). Türk Neonatoloji Derneği sağlıklı term bebeğin beslenmesi rehberi. Türk Pediatri Arşivi53(1), 128-137.

Anne Sütünün Bebek İçin Faydaları

 1. Alt solunum yolu enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, insüline bağımlı diyabet, ishal , obezite gibi akut ve kronik hastalıkların riskini azaltır.
 2. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur.
 3. Anne-bebek ilişkisini kuvvetlendirir.
 4. Bebeğin ruhsal, bedensel ve zekâ gelişimine yardımcı olur.
 5. Çene ve diş gelişimini iyi yönde etkiler.
 6. Büyüme faktörleri, organ ve doku olgunlaşmasını sağlar.
 7. Dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi olgularda anne sütü alımı önem kazanmaktadır.

Referans:

 1. Eroğlu Samur, G. (2012). Anne Sütü. Sağlık Bakanlığı. 2. Baskı. Ankara, 726:7-20.