Kolostrum, doğumdan sonra yaklaşık 5 gün boyunca salgılanan ilk süttür. Kolostrum, besinler ve bağışıklığı güçlendiren bileşiklerle yüklüdür.

Kolostrumun işlevleri

Kolostrum, bebeğin yaşamının ilk birkaç gününde tüm besinsel ihtiyacını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur.

  • Kolostrumun sindirimi kolaydır.
  • Kolostrum antikorlar ve beyaz kan hücreleriyle doludur ve bebeklerin ilk aşısı gibi işlev görür.
  • Kolostrumda yüksek miktarda bulunan immünoglobulin A (SIgA), bebeğin gastrointestinal sistemini korur ve virüs ve bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur.
  • Kolostrum doğal bir laksatiftir. Bebeğin bağırsak hareketlerini hızlandırır ve bebek doğmadan önce bağırsaklarda biriken dışkı olan mekonyumdan kurtulmasına yardımcı olur. Mekonyum bilirubin içerdiğinden kolostrumun laksatif etkisi yenidoğan sarılığının önlenmesine yardımcı olur.

Anne sütünün aşamaları

Kolostrumdan sonra geçiş sütü (anne sütünün ikinci aşaması ve kolostrum ile olgun sütün birleşimi) ve olgun süt (anne sütünün son aşaması) salgılanmaya başlar. Kolostrum oldukça küçük miktarlarda üretilir ancak bebeğin ilk günlerdeki gereksinimlerini karşılamak için yeterlidir. Geçiş sütü gelmeye başladığında ise üretilen süt miktarı artar. Kolostrum yüksek düzeyde beta-karoten içerdiğinden genellikle altın sarısı veya açık turuncu renktedir. Kolostrum ayrıca geçiş sütü ve olgun süte göre daha koyu kıvamlıdır.

Sık sık emzirin

​Kolostrum bebeğiniz için büyük sağlık yararları sağlar ancak yeni doğmuş bebeğinizin midesi oldukça küçük olduğu için tek seferde kısıtlı miktarlarda beslenebilir. Bu yüzden ihtiyaçlarının karşılanması için günde çok sayıda emzirme seansına ihtiyaç duyarlar. Ayrıca sık emzirme, emzirme tekniğinizi ve rutininizi oluşturmanıza yardımcı olur ve süt üretiminin artmasına destek sağlar.


Kaynaklar:

  1. Cacho NT, Lawrence RM. Innate immunity and breast milkFront Immunol. 2017;8:584. doi:10.3389/fimmu.2017.00584
  2. Toscano M, De Grandi R, Grossi E, Drago L. Role of the human breast milk-associated microbiota on the newborns’ immune system: A mini review. Front Microbiol. 2017;8:2100. doi:10.3389/fmicb.2017.02100
  3. Centers for Disease Control and Prevention. Breastfeeding: jaundice.https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/maternal-or-infant-illnesses/jaundice.html
  4. Martin CR, Ling PR, Blackburn GL. Review of infant feeding: Key features of breast milk and infant formulaNutrients. 2016;8(5):279. doi:10.3390/nu8050279
  5. Riordan J, Wambach K. Breastfeeding and human lactation. Fourth Edition. Burlington, Massachusetts: Jones and Bartlett Learning; 2014.
  6. Xavier AAO, Díaz-Salido E, Arenilla-Vélez I, et al. Carotenoid content in human colostrum is associated to preterm/full-term birth conditionNutrients. 2018;10(11):1654. doi:10.3390/nu10111654