6 aydan küçük bebeklerin güneş ışınlarından korunmaya ihtiyacı vardır ancak güneşten korunmak için başka seçeneğin olmadığı bir durum ortaya çıkmadıkça güneş kremi kullanmamalıdırlar. 6 aydan küçük bebeğinizi güneşe çıkarırken, şapka takarak, cildini kapatan bol, hafif giysiler giydirerek ve doğrudan güneş ışığından uzak tutarak koruyabilirsiniz.

Bebeğinizi doğrudan güneş ışığından koruyamadığınız ve alternatif koruyucu önlemlerin bulunmadığı bir durumdaysanız, güneş yanığını önlemek daha önemli olduğundan yüzüne az miktarda güneş kremi sürebilirsiniz.

Bebeklere Çok Erken Güneş Kremi Sürmenin Riskleri

Bebeklerin cildi oldukça hassastır ve güneş kremleri rahatsız edici döküntülere neden olabilir. Ek olarak, ciltleri güneş kremlerindeki kimyasalların vücutlarına girmesini yeterince engelleyemeyebilir.

6 Aydan Büyük Bebekler İçin Güneş Kreminin Faydaları

Bebekler 6 ayını doldurduktan sonra güneş kremi uygulaması, güneşe çıkma hazırlığının düzenli bir parçası olmalıdır. Güneş kremi kullanmanın birincil faydası güneş yanığını önlemektir. Güneş yanıkları çok acı verici olabilir ve ateşe ve hastalık hissine yol açabilir. Çocukluk döneminde güneşe sık maruz kalma yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha sert, kırışık bir cilde sahip olma ve cilt kanseri riskini artırabilir. Güneş kremi kullanmak bu tür riskleri artıran cilt hasarlarını önleyebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebeğinizin göz çevresi hariç, güneşin ulaşabildiği her yere güneş kremi uygulayın. Güneş kremini yanlışlıkla bebeğinizin gözüne kaçarsa bol su ile nazikçe durulayın.
  • Güneş kremlerinin cilde nüfuz etmesi zaman aldığından dışarı çıkmadan 15-30 dakika önce sürülmelidir.
  • Güneş kremlerinin koruyucu etkisi tüm gün sürmez, her iki saatte bir yenilenmelidir. Ayrıca bebeğiniz suda vakit geçirdiği için ıslanırsa veya çok terlerse güneş kremi yeniden sürülmelidir.
  • Hem UVB hem de UVA ışınlarını filtreleyen “geniş spektrumlu” etiketli güneş kremleri tercih edilmelidir. Mümkünse, hafif hormonal özelliklerle ilgili endişeler nedeniyle güneş koruyucu bileşen olan oksibenzondan kaçınılmalıdır. Burun, yanaklar, kulak üstleri ve omuzlar gibi vücudun hassas bölgeleri için çinko oksit veya titanyum dioksit içeren bir güneş kremi seçilmelidir.

Kaynaklar:

  1. US Food and Drug Administration. Should You Put Sunscreen on Infants? Not Usually. https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/should-you-put-sunscreen-infants-not-usually
  2. American Academy of Pediatrics (2023). Sun Safety: Information for Parents About Sunburn & Sunscreen. https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-play/Pages/Sun-Safety.aspx
  3. American Academy of Pediatrics (2022). Sunburn: Treatment & Prevention. https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/skin/Pages/Sunburn-Treatment-and-Prevention.aspx