Kundaklama, doğru şekilde yapıldığında bebekleri sakinleştirmeye ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bebekler kundakladığında kendilerini aynı anne karnındaki gibi daha sıcak ve güvenli bir ortamda hissederler. Ayrıca sıçrama refleksi veya irkilme refleksi olarak da bilinen moro refleksi, bebeğin uyku sırasında kendini uyandırmasına neden olabilir. Kundaklama uyku sırasında bu refleksin oluşmasını engelleyerek bebeğin daha kesintisiz bir uyku sürmesini sağlar.

Güvenli bir kundaklama için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Bebek dönmeye çalıştığına dair herhangi bir belirti gösterdiğinde kundaklama bırakılmalıdır. Bebekler genellikle 2 aylıktan itibaren dönmeye başlar ancak her bebek farklıdır. Bebeğiniz 2.aydan daha erken bir zamanda da kendi kendine dönebilmeyi başarabilir, bunu fark ettiğinizde 2.ayı beklemeden bebeğinizi kundaklamayı bırakın.
 • Çok sıkı kundaklanan bebeklerin kalçalarında sorun gelişebilir. Çalışmalar, bir bebeğin bacaklarını düzleştirmenin ve sıkıca sarmanın kalça çıkığına veya kalça displazisine yol açabileceğini göstermektedir. Kuzey Amerika Pediatrik Ortopedi Derneği, Amerikan Pediatri Akademisi Ortopedi Bölümü ile birlikte, bebeğin bacaklarının yukarı ve dışarı doğru bükülmesine olanak tanıyan “kalça sağlığına uygun kundaklamayı” teşvik etmektedir. 
 • Kundaklama ayrıca bebeklerin aşırı ısınmasına neden olma potansiyeline sahiptir ve aşırı ısınma ani bebek ölümü sendromu riskini artırabilir. Bebeğin vücut ısısının çok fazla yükselmemesi için kundaklama çok sıkı yapılmamalıdır ve bebeğin göğsü ile kundak arasına en az iki veya üç parmak girebilmelidir.
 • Ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak için bebekler kundaklandıklarında yalnızca sırtüstü yatırılmalıdır.

Doğru şekilde kundaklama nasıl yapılır?

 • Kundaklama için sadece ince bir battaniye kullanın.
 • Battaniyeyi düz bir şekilde serin ve bir köşesini katlayın.
 • Bebeği battaniyenin üstüne sırtüstü yatırın, başını katlanmış köşenin üzerine yerleştirin.
 • Sol kolunu düzeltin ve battaniyenin sol köşesini bebeğinizin vücudunun üzerine sarın ve battaniyeyi sağ kolu ile vücudunun sağ tarafı arasına sıkıştırın.
 • Daha sonra sağ kolu aşağıya doğru yerleştirin ve battaniyenin sağ köşesini bebeğin vücudu üzerine katlayıp, sol tarafının altına yerleştirin.
 • Battaniyenin alt kısmını gevşek bir şekilde katlayın veya bükün ve bebeğin bir tarafının altına sokun.
 • Kalçalarının hareket edebildiğinden ve battaniyenin çok sıkı olmadığından ve bebeğin göğsü ile kundak arasına en az iki veya üç parmağınızı sokabildiğinizden emin olun.

Kaynaklar:

 1. American Academy of Pediatrics. (2022). Swaddling: Is it Safe for Your Baby? https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/diapers-clothing/Pages/Swaddling-Is-it-Safe.aspx
 2. American Academy of Pediatrics. (2022). Good Night, Sleep Tight: How to Swaddle Your Baby. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/good-night-sleep-tight.aspx