Ani bebek ölümü sendromu (Sudden Infant Death Syndrome, SIDS), bir yaşından küçük bir çocuğun açıklanamayan ani ölümüdür. Ani bebek ölümü sendromu genellikle uyku sırasında meydana gelir. Güvenli bir uyku ortamı bebeğin ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmaya yardımcı olur.

Aynı Oda, Farklı Yatak

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), ani bebek ölümü sendromu ve bebeğin kazara boğulma riski nedeniyle, bir bebeğin ebeveynleri veya bakıcılarıyla birlikte yetişkin yatağında uyumasını önermemektedir. AAP, yatağı paylaşmadan odanın paylaşılmasını önerir.

Bebeğinizi Sırt Üstü Yatırın

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), bebeklerin kısa uykularda veya gece uykularında sırt üstü yatırılmasını önermektedir. CDC’ye göre bebek uyku sırasında tükürse bile, bebeklerin anatomisi ve öğürme refleksi sırt üstü uyurken boğulmalarını önlemeye yardımcı olur. Sırt üstü uyuyan bebeklerin ani bebek ölümü sendromu nedeniyle ölme olasılığı, yan veya yüzüstü uyuyan bebeklere göre çok daha azdır.

Güvenli Yatak

Bebeğin yatağı yumuşak ve eğilimli olmamalı ve yatak içerisinde yastık, battaniye, oyuncak, gevşek yatak takımları gibi bebeğin boğulma riskini artırabilecek herhangi bir şey bulunmamalıdır. Düz, sert bir yatak ve lastikli çarşaf kullanılmalıdır. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), en az ilk 12 ay boyunca yastık ve battaniyenin uyku alanından uzak tutulmasını önermektedir. Bebeğinizin üşümesinden endişeleniyorsanız uyku tulumu tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz 1 yaşını doldurduktan sonra bile müslin gibi nefes alabilen kumaşlardan yapılan küçük boyuttaki battaniyeler tercih edilmeli ve battaniyenin göğüs seviyesinden yüksekte olmamasına dikkat edilmelidir.

Bebeğinizin Aşırı Isınma Belirtilerini Kontrol Edin

Aşırı ısınma ani bebek ölümü sendromu riskini artırabilir. Bebekler uyku sırasında terleme, göğsün sıcak olması veya cildin kızarması gibi aşırı ısınma belirtileri açısından kontrol edilmelidir. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), bebeğinizin rahat etmesi için sizin aynı ortamda giyeceğinizden yalnızca bir kat daha fazlasına ihtiyacı olduğunu belirtmektedir.   


Kaynaklar:

  1. Safe sleep: Recommendations. 
    https://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/safe-sleep/Pages/Safe-Sleep-Recommendations.aspx
  2. Moon RY. How to keep your sleeping baby safe: AAP policy explained.
    https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/a-parents-guide-to-safe-sleep.aspx
  3. Moon, R. Y., Carlin, R. F., Hand, I., & TASK FORCE ON SUDDEN INFANT DEATH SYNDROME AND THE COMMITTEE ON FETUS AND NEWBORN (2022). Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2022 Recommendations for Reducing Infant Deaths in the Sleep Environment. Pediatrics150(1), e2022057990. https://doi.org/10.1542/peds.2022-057990
  4. Helping babies sleep safely. 
  5. https://www.cdc.gov/reproductivehealth/features/baby-safe-sleep/index.html