Yaz aylarının en eğlenceli aktivitelerinden biri suda vakit geçirmektedir. Çocuklar, suyun içinde güvenli ve eğlenceli vakit geçirmek için yüzmeyi öğrenmelidir.

Bebeğim ne zaman havuza girebilir?

Havuzlardaki kimyasal içerik ve gelişebilecek sağlık riskleri nedeniyle bebeklerin 6 aylık olduktan sonra havuza girmesi daha güvenlidir. Bebeklerin daha erken dönemde havuza girmesi hipotermi, çok fazla su yutulmasından kaynaklanan ‘’su zehirlenmesi’’, bulaşıcı hastalık ve havuz kimyasallarından akciğer hasarı gibi risklere neden olabilir.

Bebeğim ne zaman yüzmeyi öğrenmeli?

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine (CDC) göre boğulma, 1 ile 4 yaş arasındaki çocuklar arasında bir numaralı ölüm nedenidir. Bu nedenle, suya erken maruz kalmanın boğulma riskini azaltabilir.

Çocuklar farklı hızlarda gelişir ve hepsi aynı yaşta yüzme dersine başlamaya hazır değildir. Yüzme derslerine başlamadan önce çocuğun fiziksel ve gelişimsel yetenekleri ve sınırları, sudaki konfor düzeyi göz önünde bulundurulmalıdır. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), birçok çocuk için boğulmaya karşı bir koruma katmanı olarak 1 yaşından itibaren başlayabilecek yüzme derslerini önermektedir.


Kaynaklar:

  1. Centers for Disease Control and Prevention (2024). Drowning Facts. https://www.cdc.gov/drowning/data-research/facts/?CDC_AAref_Val=https://www.cdc.gov/drowning/facts/index.html
  2. American Academy of Pediatrics (2024). Swim Lessons: When to Start & What Parents Should Know. https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-play/Pages/Swim-Lessons.aspx