Karın üstü aktivite zamanı olarak da adlandırılan ‘’Tummy Time’’, bebeklerin karınlarının üzerinde yüzüstü yatırılarak hareket etmeye teşvik edildiği bir aktivite türüdür. Tummy time, bebeğin fiziksel gelişimi için önemlidir, kaslarını güçlendirir ve motor becerilerini geliştirir.

Tummy time yalnızca bebek uyanıkken ve gözetim altındayken uygulanmalıdır.

Tummy time yalnızca bebek uyanıkken ve gözetim altındayken uygulanmalıdır, bebekler uyurken sırt üstü yatırılmalıdır. Bebek çok açken veya yemekten hemen sonra uygulanmamalıdır. Tummy Time için bebeğin huzurlu olduğu zamanlar tercih edilmelidir. En iyi zamanlar, bebek bezi değişiminden sonra veya bebeğinizin kısa gündüz uykusundan uyandığı zamandır.

Tummy time egzersizlerine başlama zamanı

Tummy Time egzersizleri bebek hastaneden eve geldiği ilk günden itibaren uygulanabilir. Her gün 2 veya 3 kısa (3-5 dakika) tummy time egzersizi ile başlanabilir. Bebekler büyüdükçe ve güçlendikçe, kendi güçlerini oluşturmak için karınları üzerinde daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar. Bebek yaklaşık 2 aylık olduğunda günde toplam 15-30 dakika tummy time uygulanmalıdır.

Tummy time egzersizlerini eğlenceli hale getirelim.

Bazı bebekler ilk başta tummy time pozisyonundan hoşlanmayabilir. Bu egzersizi eğlenceli hale getirmek için oyuncakları bebeğin etrafına daire şeklinde yerleştirin. Çemberin farklı noktalarına ulaşmaya çalışması yuvarlanmak, karın üstünde sürüklenmek ve emeklemek için uygun kasların gelişmesine olanak tanıyacaktır. Ayrıca sırt üstü yatarak bebeğinize göğsünüze yerleştirebilirsiniz, bebeğinizin başını kaldırarak ve kollarını kullanarak yüzünüzü görmeye çalışması kas gelişimini destekleyecektir.

Önemli bir hatırlatma

Bebeğiniz prematüre doğduysa veya reflü hastalığı ya da özel ihtiyaçları varsa, doktorunuza danışmadan tummy time egzersizlerine başlamayın.


Kaynaklar:

  1. Hewitt, L., Kerr, E., Stanley, R. M., & Okely, A. D. (2020). Tummy Time and Infant Health Outcomes: A Systematic Review. Pediatrics145(6), e20192168. https://doi.org/10.1542/peds.2019-2168
  2. American Academy of Pediatrics. (2023). Back to Sleep, Tummy to Play. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/back-to-sleep-tummy-to-play.aspx
  3. American Academy of Pediatrics. (2023). 3 Tummy Time Activities to Try With Your Baby. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/The-Importance-of-Tummy-Time.aspx