Bebeğinizle uçak yolculuğuna çıkmadan önce gerekli hazırlıkları yapmanız hem size hem de uçaktaki diğer yolculara daha iyi bir uçuş deneyimi sunabilir.

Bebeğim ne zaman uçağa binebilir?

Yenidoğan bebeğiniz en az 7 günlük olana kadar uçak yolcuğundan kaçınmalısınız, ideal olan ise bebeğinizin ilk uçak yolculuğu için iki veya üç aylık olmasını beklemenizdir. Hava yolculuğu ve kalabalık havalimanları yeni doğmuş bir bebeğin bulaşıcı bir hastalığa yakalanma riskini artırabilir.

Konforlu bir yolculuk için dikkat edilmesi gerekenler;

Sıcaklık değişimlerine hazır olun, havalimanından beklerken veya uçakta sıcaklık değişebilir. Bebeğinizi birkaç kat giydirmek işinizi kolaylaştırabilir. Ortamın sıcaklığına göre bebeğinizi soyabilir veya giydirebilirsiniz. Ayrıca bebek bezi değişimi veya beslenme sırasında meydana gelebilecek türbülanslara karşı yedek kıyafetler bulundurmayı ihmal etmeyin. 

Kalkış ve iniş sırasında dış kulak ile orta kulak arasındaki basınçtaki değişiklikler kulak ağrısına neden olabilir. Bebeklerin uçuş sırasında emzirilmesi, biberondan içmesi veya emzik emmesi yardımcı olabilir. Bebeğiniz son iki hafta içinde kulak ameliyatı veya kulak enfeksiyonu geçirdiyse, uçuşunuzu planlamadan önce doktorunuza danışın. 

Uçuş sırasında kabin gürültüsü 100 desibel civarında seyreder ve kalkış sırasında daha da yükselir. Pamuk topları, küçük kulak tıkaçları veya gürültü önleyici kulaklıklar kullanmak, bebeğinizin maruz kaldığı desibel düzeyini azaltmaya yardımcı olabilir ve aynı zamanda uyumasını veya dinlenmesini kolaylaştırabilir.

Bebeğinizin uçuş sırasında uyuması sizin için daha kolay olacaktır. Bu nedenle uçuş saatinizi bebeğinizin uyku saatine göre ayarlamanız veya uçuşa yakın saatlerde bebeğinizin uyumamasına özen göstermeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Uçağa binmeden hemen önce bebeğinizin bezini değiştirin ve uçuş sırasında bebeğinizin altını daima kuru tutun.

Bebeğinizin dikkatini dağıtmak için yanınızda oyuncak veya kitap bulundurmayı ihmal etmeyin.


Kaynaklar:

  1. American Academy of Pediatrics (2024). Flying with Baby: Parent FAQs. https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/on-the-go/Pages/Flying-with-Baby.aspx