Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneğine (ACOG) göre yüzme, hamilelik sırasında en güvenli egzersiz biçimlerinden biridir. Yüzme, vücuda yüksek düzeyde stres oluşturmaz ve birçok sağlık yararı sunar. Kas ve eklemleri rahatlatır, şişkinlikleri ve sabah bulantılarını hafifletir.

Nelere dikkat edilmelidir?

Yalnızca güvenli olduğunu bildiğiniz ve temizliğinden emin olduğunuz alanlarda yüzün. 

Yanıkları önlemek için açık havada yüzerken minimum SPF 30 içeren geniş spektrumlu güneş koruyucularını kullanın. Güneş koruyucuyu sık sık yeniden uygulamayı unutmayın ve sabah 10 ile akşam 4 arasında açık havada yüzmekten kaçınmaya çalışın.

Suda olmanız, susuzluk hissinizi baskılayabilir. Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Hamilelik döneminde hamile olmadığınız zamana göre daha fazla yorulursunuz. Yüzmeye gitmeden önce gelgitleri, suyun dalgalı olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Peki ya klor?

Enfeksiyon riskini en aza indirmek için temiz ve bakımlı havuzlarda yüzülmelidir. Havuzlardaki kabul edilebilir aralıktaki klor seviyeleri olumsuz hamilelik sonuçlarıyla ilişkilendirilmemektedir.

Sıcak havuzlara dikkat!

Hamilelik sırasında çok sıcak suda yüzmekten kaçınılmalıdır. Vücut sıcaklığının yüksek seviyelere ulaşması doğumda anormalliklere veya düşüklere neden olabilir. Ayrıca çok soğuk havalarda ve soğuk sularda yüzmek de tehlikeli olabilir.

Doktorunuza danışın.

Hamilelikte yüzme güvenli kabul edilse de belirli tıbbi rahatsızlıkları olan veya hamilelik komplikasyonları nedeniyle aktivite kısıtlamaları olan hamileler için riskli olabilir. Bu nedenle yüzmeye başlamadan önce doktorunuza danışın.


Kaynaklar:

  1.  American College of Obstetricians and Gynecologists (2022). Exercise During Pregnancy. https://www.acog.org/womens-health/faqs/exercise-during-pregnancy
  2. Juhl, M., Kogevinas, M., Andersen, P. K., Andersen, A. M., & Olsen, J. (2010). Is swimming during pregnancy a safe exercise?. Epidemiology (Cambridge, Mass.)21(2), 253–258. https://doi.org/10.1097/EDE.0b013e3181cb6267
  3. American Pregnancy Association. Hot Tubs During Pregnancy. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/is-it-safe/hot-tubs-during-pregnancy/